
Анастасія Самойлович: «Головна мотивація – бути задоволеною собою»
Нещодавно у Києві відбувся Відкритий Кубок Європи з бодібілдингу і фітнесу WABBA 2017. Кам’янчанка Анастасія Самойлович перемогла у категорії «Фітнес-бікіні до 24 років» та виборола «бронзу» в категорії «Фітнес-бікіні до 162 см».
Наша переможниця розповіла про те, як йшла до успіху, особливості тренувань та те, що необхідно робити дівчатам, аби завжди мати струнку фігуру й гарно виглядати.
– Анастасіє, чому вирішила зайнятися цим видом спорту?
– Знайомі дівчата займаються. Загалом, в Кам’янці-Подільському багато людей цим захоплюється. Якось літом приїхала з моря і вирішила, що мені потрібно чимось зайнятися. Згодом тренування стали для мене означати значно більше, аніж просто захоплення.
– А як обрала категорію фітнес-бікіні і чим вона відрізняється від інших?
– На мій погляд, категорія фітнес-бікіні більш жіночна і елегантна. У бодібілдингу необхідно набирати більшу м’язову масу й більше «просушуватися». Я до цих критеріїв не дотягую. Але і переходити не хочу, мене влаштовує моя форма.
Загалом фітнес-бікіні передбачає таку собі суміш фітнесу й модельних виходів. Також категорії різняться виступами. Ми просто виходимо і показуємо дефіле, а дівчата, які виступають у бодібілдингу чи боді-фітнесі, підбирають собі музику і готують довільну програму під неї.
– Коли розпочала займатися?
– У 9 класі розпочала займатися для себе, трохи бігала на стадіоні з подругами. Купувала спортивне взуття, гантелі… Згодом зацікавилася правильним харчуванням, фізіологією і розпочала себе вивчати. Був навіть період, коли хотіла піти на курси масажу та реабілітології, але через навчання не вистачало на це часу. Можливо колись ще спробую себе у цій сфері, тому що мені це цікаво.
Загалом стабільно займаюся спортом близько семи років, а професійно розпочала тренуватися і готуватися до виступів з минулого року. Нині займаюся шість днів на тиждень по 1,5 – 2 години.
– Багато, хто вважає, що бодібілдинг, а відповідно й фітнес-бікіні передбачає вживання хімічних препаратів…
– У бодібілдингу можливо, а для дівчат, які займаються фітнес-бікіні це не потрібно. Навіть у правилах змагань прописано, що не можна вживати подібних препаратів. Адже у цій категорії конкурсантка не повинна бути «перекаченою» і «пересушеною». Тому гадаю, що це було б зайвим.
Ми підтримуємо себе спортивним харчуванням, вживаємо протеїн і амінокислоти, оскільки не можемо з продуктів витягнути необхідну кількість білка. Також, на жаль, у продуктах не має потрібної кількості амінокислот для відновлення організму та гарного самопочуття.
– За який проміжок часу до змагань розпочинається «сушка»?
– За два місяці до змагань розпочинаю «сушку», а саму підготовку загалом – за три місяці. Спершу починаю виключати з раціону продукти, від яких необхідно буде відмовитися надалі. Таким чином позбавляю організм від стресу.
– Це дорогий вид спорту?
– Гадаю, що це найдорожчий вид спорту (сміється – Авт.). Він не фінансується державою. В боксі чи інших видах спорту є спонсори, державна підтримка. Не знаю, як у кого, але мені на цих змаганнях ніхто фінансово не допомагав, тому все витягувала власними силами та поєднувала тренування з роботою. Це насправді дуже непросто. Навіть купальник для виступу я робила сама і самостійно клеїла камінці на нього.
– Які критерії оцінювання у категорії фітнес-бікіні? Чи грає роль рельєфність м’язів?
– Оцінюють пропорції тіла. У фітнес-бікіні повинні бути жіночі пропорції, вузька талія і так далі. Насправді дуже складно не перейти тонку межу між «недосушеністю» і «пересушеністю» організму. Адже в будь-якої людини тіло нерівномірне й тому в когось краще «просушується» одна з частин тіла. У когось це ноги, а в когось – спина. Якщо бачу, що в мене зі спиною ситуація краще, аніж з іншими частинами тіла, то перестаю робити вправи на неї, натомість, цілий тиждень «роблю» ноги.
– Бачу, що у тебе є татуювання. Це не впливає на оцінки суддів?
– Ні, в нас можна. Щоправда, у деяких країнах за татуювання знімають бали. В нас же знімали за надто насичений макіяж, вульгарність, тощо.
– Всі розуміють, що складно підняти штангу чи битися у ринзі, а наскільки фізично важко позувати на сцені?
– Насправді це досить важко. Ми проводимо близько 15 хвилин на сцені, після яких є неймовірна втома, хочеться просто впасти й попити водички. Йде багато енергії… Плюс на сцені встановлені софіти й дуже жарко. На перший погляд все це виглядає просто, але це не так.
– А траплялися якісь курйози під час змагань?
– Перед поїздкою на Відкритий Кубок Європи одягнула купальник, а він виявився великим на мене. Не сподівалася, що «підсушуся» більше, аніж гадала, скинувши ще 2 кг. І в останню ніч перед поїздкою до 5 ранку довелося перешивати його. Наступного дня пішла на роботу, в результаті чого мала змогу поспати лише 15 хвилин перед потягом, та ще й дуже боялася проспати.
– Що тебе найбільше захоплює у фітнес-бікіні?
– Багато хто не розуміє, але цікавий сам процес підготовки: тренуватися шість разів на тиждень, готувати зачіску, купальник та інші дрібниці. Після закінчення «сушки» мені навіть не хочеться сходити з режиму.
Під час змагань цікавлюся виставками спортивного харчування та одягу. Крім того, можна зустріти багато цікавих людей. Так як був Чемпіонат Європи, то спілкувалися із багатьма представниками з інших держав.
– Твоє захоплення цим видом спорту поділяють рідні і близькі?
– Наразі вони мене підтримують, а раніше не розуміли як можна тричі вдень їсти відварену курячу грудку. Вони дуже радіють моїм досягненням. Можливо, без їхньої підтримки я б не могла досягти цих результатів.
– Чи можеш назвати, що є твоєю головною мотивацією?
– Головна мотивація – це бути задоволеною собою. Робити це не для когось, а працювати на результат для себе.
– А що ти робиш, коли не має бажання тренуватися?
– Просто збираюся і йду тренуватися. Я знаю, якщо сьогодні пропущу тренування, то завтра потрібно буде зробити вдвічі більше. Програму все одно потрібно виконати.
– Що потрібно для того, щоб досягти мети?
– Потрібна сила волі та вміти обмежувати себе у багатьох речах.
– Маєш ще якесь хобі, окрім тренувань?
– Насправді, тренування та робота займають досить багато часу, тому у мене залишається його досить мало. Але коли випадає нагода, то люблю читати книги з психології, самопізнання, а також про масаж, реабілітологію і косметологію. Ще намагаюся вивчати англійську мову.
– Що порадиш дівчатам, які бажають гарно виглядати та мати струнку фігуру?
– У жодному випадку не можна дотримуватися жорстких дієт, оскільки після них дуже легко набрати назад втрачену вагу. Потрібно просто набратися терпіння і чекати, адже процес схуднення не може бути швидким, він повинен бути поступовими. З раціону треба виключити солодощі, алкоголь, мучне та все, що містить крохмаль. До речі, від алкоголю страждає шкіра, я це зараз бачу навіть по своїх знайомих.
Крім того, варто харчуватися продуктами без хімії. Ну і, звичайно, займатися хоча б три рази на тиждень у спортзалі.
Зізнаюся чесно, я дуже-дуже люблю солодке, але обмежую себе. Якщо 5 днів харчуюся правильно, а в два інші дозволяю собі з’їсти шоколадку, то через це нічого страшного не буде.
Також потрібно налагодити свій режим дня – рано лягати та вчасно вставати. Особисто лягаю опівночі і прокидаюся в 7:30. Роблю це вже навіть без будильника.
– Ти – жайворонок?
– Ні, сова. Мені вранці досить важко займатися. Мій тренувальний день починається з 14:00. Хіба що, коли на морі, то можу вийти на пробіжку чи піти плавати.
– А якщо збився режим дня, що робити?
– Це десь на три дні. А далі все повертається у своє русло.
– І на завершення філософське запитання – що найбільше подобається в людях?
– Мені подобається, коли людина не піддається емоціям і може повністю себе контролювати, не робити необдуманих дій. Також ціню самоконтроль.