28 Січня 2021 | 4081

6 років «судового пекла»: як громада Кам’яця-Подільського відстояла парк і пам’ятку архітектури

Мешканці та гості Кам’янця-Подільського звикли вільно гуляти міським парком з дитячими візочками, виходити на пробіжки, насолоджуватись чистим, майже заміським повітрям і при цьому не наштовхуватись на чужі паркани.

Так і сьогодні, гуляючи парком поблизу старовинної Святопокровської церкви, спускаючись сходами, можна легко поринути у власні думки, помилуватись схилами каньйону. Але за цією можливістю стоїть наполеглива боротьба, яка тривала 6 років.

У 2012 році Кам’янець-Подільська міська рада надала жительці Чернівецької області земельну ділянку на території парку на Руських Фільварках за адресою Нагірна, 39. В приватну власність, крім парку, потрапила і частина Руськофільварецьких сходів, які є пам’яткою архітектури ХІХ століття.

Сама ж ділянка розташована в межах Національного історико-архітектурного заповідника, водоохоронної та паркової зони, а також в 50-метровій охоронній зоні пам’ятки національного значення Святопокровської церкви.

По суті: влада віддала в приватну власність частину парку і сходи.

У 2014 році нові власники почали вирізати дерева, які мешканці Руських Фільварок 50-60 років тому висаджували всією громадою разом з відомим кам’янчанином Григорієм Тонкочеєвим, на честь якого названий міський стадіон.

Обурені громадяни вийшли на пікет під стіни міської ради.

До справи долучились екологи. Було ініційоване виїзне засідання комісії Відділу з питань культури, мистецтва, охорони культурної спадщини та туризму Хмельницької ОДА.

Разом з прокуратурою громада звернулась до експертів Харківського національного університету імені Каразіна, які дали висновок, що земельна ділянка не підлягає приватизації.

Це нам вартувало великих зусиль зібрати усі необхідні документи. Правоохоронні органи не бажали розслідувати та притягувати до відповідальності осіб, які передали ділянку парку у приватну власність. Тільки 1,5 року ми збирали докази того, що тут неможливо вести будівництво, – розповідає Анатолій Яковець.

Зібрані експертні висновки передали до прокуратури Хмельницької області та Генеральної прокуратури України.

 Ця земля має бути повернена місту, – з такою позицією активісти 6 років боролись та відстоювали інтереси громади у судах різних інстанцій.

Зважаючи на великий резонанс і наполегливість громади Кам’янця, прокуратура звернулась до суду і паралельно для посилення громадського контролю це зробив і депутат міськради Геннадій Бенкендорф. Справи об’єднали. Громада і прокуратура виступили пліч о пліч проти неправди в суді. Інтереси громади в суді захищав адвокат Іван Громик.

17 січня 2018 року Кам’янець-Подільський міськрайонний суд визнав недійсним і скасував рішення сесії Кам’янець-Подільської міської ради про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та її передачу у приватну власність. Також було визнано недійсним і виданий акт про право власності на ділянку.

Однак команда тодішньої влади оскаржила рішення в апеляційному суді.

Ініціативна група громадян тоді звернулася до Верховного Суду України. Резонансну справу розглядала колегія з 5-ти суддів. У серпні 2020 року суд скасував рішення апеляційної інстанції та повернув земельну ділянку у власність кам’янчан.

Всі ці 6 років на «передовій» були громадські активісти Анатолій Захарцев, Анатолій Яковець, Валентина Магілат, команда нинішнього міського голови Михайла Посітка: Іван Громик, Геннадій Бенкендорф, Володимир Кондрук, Ірина Шелепницька, Микола Сливка,  депутати Хмельницької обласної ради та працівники прокуратури, які врешті-решт повернули громаді парк, частину Русько-Фільварецьких сходів і довели, що справедливість перемагає над вседозволеністю влади за умови активної позиції громади.

Сьогодні Анатолій Яковець демонструє нам височенні багаторічні дерева, яких у документації «не було».

Стверджували, що тут росте лише самосів. А ці дерева садили ще учні 4 школи. Ссхил був небезпечний, тому було прийнято рішення засадити цю ділянку парку. А ці варвари намагались просто все вирізати.

Тож, як довели активні мешканці Кам’янця-Подільського – довготривала боротьба за підтримки громади дає свої плоди.

Соловська Євгенія
Читайте Новини Кам'янця-Подільського в Telegram.

Як ви оцінюєте дану подію?

70
1

Поділитися з друзями:

реклама

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: