26 Січня 2017 | 1523

Зникаюче мистецтво родини Лашків

З Наталією Лашко та її сином Іллею ми зустрічаємось в Галереї мистецтв Кам’янця-Подільського. Саме тут проходить виставка картин, виконаних у техніці вишивки соломкою «…Під сонцем засяяла».

Роботи одразу привертають увагу, дивують, змушують, затамувавши подих, роздивлятись досконалі вигини кожного стібка.

В усьому світі нараховується лише троє майстрів, які опанували техніку вишивки соломкою, а в Україні – Наталія та Ілля – єдині.

Роботи Наталії Лашко виставляються в музеях по всьому світу. Також вони збагатили не одну приватну колекцію: США (American Museum of Straw Art), Швейцарія (Strohmuseum in Park), Польща (приватна колекція родини пана Квасневського), Ізраїль, Голландія, Англія, Франція… Зникаюче мистецтво вишивки соломкою викликає захоплення по всьому світу.

В Україні роботи родини Лашко виставляються у столиці, знаходяться в приватних колекціях, а також були придбані Міністерством культури.

111

Наталія Лашко – член Національної спілки майстрів народного мистецтва України, уродженка Воронезької області (РФ),  випускниця Пензенського художнього училища та Харківського художньо-промислового інституту (за спеціальністю «Художнє декоративно-прикладне мистецтво»). З 1984 року художниця мешкає у Кам’янці-Подільському, де спершу працювала в історичному музеї-заповіднику «Кам’янець», потім викладала образотворче мистецтво в місцевому НВК № 9, а з 2005 по 2013 рік – в Кам’янець-Подільському державному університеті на кафедрі «Образотворче і декоративно-прикладне мистецтво».

Її син Ілля – магістрант Харківської державної академії дизайну та мистецтв, переможець Всеукраїнського конкурсу «Нові імена України».

natalia laschko (1)

Сьогодні на зустріч з журналістами Наталія Семенівна  прийшла  в оригінальному кімоно ручної роботи – подарунок японки Кейко Накамури, члена журі  Міжнародного фестивалю клаптикового шиття в Суздалі, де роботи Наталії Лашко також були високо оцінені майстрами з усього світу.

Японці, як ніхто вміють цінувати речі, виготовлені руками. Хотілось би, щоб вони перейняли нашу техніку – тоді вона  точно залишиться у віках, – жартує Ілля Лашко.

Насправді  Ілля є наймолодшим митцем, який вишиває соломкою. Решта майстрів мають поважний вік, а от з учнями їм не надто щастить. Молодь прагне до швидких результатів. А у вишивці соломкою виконання однієї роботи може зайняти від декількох місяців до року наполегливої скрупульозної праці.

natalia laschko (2)

Соломкою не вишивають, нею потрібно думати, – вважає Наталія Семенівна.

Майстер заздалегідь повинен уявити як ляже кожен стібок, як створити необхідний об’єм, де використати аплікацію, а де плетіння.

Захопилась технікою вишивки соломкою Наталія Лашко ще у студентстві. В одній із старовинних книжок наштовхнулась на цікавий факт – раніше солома використовувалась з метою імітації вишивки золотом. Що ж, факт так і міг би залишитись фактом. Але після цього тривав довгий процес пошуку, який на початку 80-х років дозволив Наталії Лашко сформувати власну оригінальну техніку.

P70124-145447

Матеріал для роботи родина Лашко вирощує власноруч. Для цього взяли в оренду невеличкий клаптик землі, де самі сіють необхідні їм рослини – жито, пшеницю, овес. Але насправді, стверджують майстри, найкраще працювати з рослинами, які насіялись самі на подвір’ї біля будинку.

Цікаво, що солома різних рослин відрізняється за кольором: жито має холодніші відтінки, пшениця – дещо рожевий колір, а ось дикий овес – вівсюк – має найтепліший, золотистий відтінок. На якість стеблин впливає навіть час збору «врожаю»: за два тижні до цвітіння і за два тижні після, а також перед дозріванням – найкращий час для заготівлі.

10801727_1517069878558465_8085541773857454081_n

На перший погляд може здатись, що вишивка соломкою досить крихка, але це не так. У давнину соломкою навіть вишивали одяг священнослужителів. Така вишивка не тільки схожа на золото, але й напрочуд гарно носиться. Наталія Семенівна і собі вишила соломкою костюм – каже, дуже практична річ.

natalia laschko (7)

Насправді, вишивка соломкою  далеко не єдина  техніка, якою володіє Наталія Лашко. Пейчворінг або клаптикове шиття, аплікація, плетіння, арт-квілт, живопис – Наталія Семенівна ніколи не боялась експериментувати, тому кожна робота – це черговий  прояв багатогранності її таланту.

Отож, запрошуємо вас до Галереї мистецтв – виставка діятиме до 1 березня!

Натхненного вам споглядання!

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте Новини Кам'янця-Подільського в Telegram.

Поділитися з друзями:

реклама

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: