11 Жовтня 2017 | 2123

Cадочки Кам’янця на утриманні батьків: а як у Польщі?

Кам’янчани, діти яких відвідують садочки, часто нарікають, мовляв садочки державні, а за ремонт, меблі, канцтовари та інші необхідні для дітей речі, доводиться платити батькам. Благодійні внески, які, на думку батьків, часто витрачаються незрозуміло на що, – головний камінь спотикання у цій темі.

Але виявилось, що подібна ситуація у державних садочках не лише в Україні. У сусідній Польщі державні садочки також частково утримуються батьками, які сплачують окремо за харчування, канцтовари, ремонт приміщень і т.д.

Розібратись з порядком цін та умовами оплати нам допомогла наша колега-журналіст, кам’янчанка, яка наразі мешкає у Польщі, Ганна Смірнова-Рогожинська. Її син  Лука пішов цього року вперше у дитячий садочок у невеличкому польському місті Млава, населення якого складає 30 тисяч осіб. Садочок не приватний, а державний.

Скільки ж довелось заплатити за перебування дитини у державному садочку в Польщі? Ганна розповідає наступне:

  • 25 злотих (185 грн.) довелось здати на пластилін та канцтовари для творчості. Це одноразова плата на рік.
  • 5 злотих (37 грн.) – на одноразові рушнички та вологі серветки. Спочатку батьки перших п’яти дітей у списку закуповують необхідну кількість гігієнічних засобів. Коли запаси вичерпуються – наступних п’яти. Пояснюється це тим, що у садочку замало місця і немає де зберігати все одразу.
  • 79 злотих (585 грн.) коштують підручники, які необхідні для підготовки до школи у старших групах.

Ганна зазначає, що всі ці суми оплачуються не через рахунок, а напряму в руки вихователям. Окремо у секретаріаті оплачується харчування та страхування дитини. Ці суми вже йдуть офіційно через рахунок.

  • 150 злотих (1 110 грн) на місяць – 3-х разове харчування. Якщо дитина не відвідувала садочок певний час, вартість харчування перераховується. Якщо у дитини є алергія на якийсь продукт, для неї розробляється індивідуальне меню.
  • 35 злотих (259 грн) – страхування дитини на рік, не є обов’язковим.

Також батьків просять принести дитині ковдру, подушечку, постільну білизну.

Треба зазначити, що мова йде про звичайний садочок у маленькому містечку. Там все чистенько та гарно облаштовано: зелений газон,  сучасні гойдалки, тунелі, будиночки, але без новомодних девайсів, на зразок інтерактивних дошок чи онлайн-трансляцій з садочка. Досить скромно. Конструктори, іграшки, магнітофон, книжки – ось здається і все.

Сплять діти у тому самому залі, де і граються, на спеціальних розкладних лежаках, які після сну відносяться в підсобне приміщення. Всього в групі 25 дітей.

У порівнянні з ситуацією у польському дитячому садочку, Наталія Стасюк сплачує за перебування дитини у садочку Кам’янця-Подільського наступні суми:

  • 815 грн. на початку року вона сплатила на ремонт шаф у групі, фарбу для пісочниці; частина коштів залишилась у голови батьківського комітету для екстрених потреб: зламався кран, потекли батареї тощо.
  • 50 грн кожного місяця батьки сплачують офіційно у вигляді благодійного внеску. Як пояснило керівництво садочка, половина суми іде на садочок, а інша половина – на групу.
  • 15 гривень в день – оплата за харчування, яка також іде через офіційний рахунок. Якщо дитина через хворобу не була у садочку, невикористані кошти за харчування, у разі наявності довідки від лікаря, переносяться на наступний місяць.

Тут слід зазначити, що у кожному садочку в Кам’янці свої «правила», хтось платить більше, хтось менше. А є батьки, які взагалі відмовляються сплачувати благодійні внески та будь-які інші «додаткові» кошти.

Але на відміну від Польщі, в якій розвинута система приватних дитячих садочків, Кам’янець цим похвалитись не може.

За словами кам’янчанки Тетяни Ткачук, яка деякий час працювала в дитсадку у Польщі, приватні заклади для малюків – задоволення не з дешевих.

Найдорожчі – приватні яслі, які не мають державного аналога. Сюди дітей приймають віком від шести місяців. Вартість коливається від 1000 до 3000 злотих (7 400 -22 200 грн.) на місяць. Садочки для більш старших дітей дещо дешевші – від 500 злотих (3700 грн.) на місяць. Але все залежить від «елітності» закладу.

sadochok2

Сама ж дівчина працювала у державному садочку в Варшаві. На початку року батьки сплачували 500 злотих  (3700 грн.) благодійного внеску, який використовувався, як і у вітчизняних садочках, на ремонт, канцелярію та інші потреби. Окремо оплачувалось харчування – близько 100 злотих (740 грн.) на місяць.

За словами нашої співрозмовниці, медичних довідок у польських садочках дійсно не вимагають, але вітається, коли вони є. Натомість батьки підписують чимало дозвільних документів. Наприклад,  вони мають дати згоду, аби вихователь міг торкатись шкіри дитини, тобто елементарно змінити їй памперс. Деякі батьки не дають на це згоду через страх педофілії.

До речі, у садочку, де працювала кам’янчанка, батьки мали змогу спостерігати за дитиною в режимі онлайн або за бажанням отримувати відповідний відеозапис.

І повертаючись до цін для більшої наочності, порівняємо річні витрати на садочок з мінімальною зарплатою у Польщі та Україні. Так, у Польщі мінімальна заробітна плата становить у 2017 році 2000 злотих (14 800 грн.). Додаткові витрати у державному польському садочку, про які розповіла Ганна, в сумі склали 144 злотих (1065 грн.) на рік без харчування, що становить 7,2% від місячної мінімальної заробітної плати поляка.

Якщо ж порахувати витрати кам’янчанки Наталії, вони становлять близько 1415 грн. на рік без харчування, що, відповідно, складає 44,2% від місячної мінімальної зарплати в Україні (3200 грн). Хоча навчальний рік лише розпочався, тож додаткові витрати не виключені…

Проте як у Польщі, так і в Україні державні садочки залишаються найбільш дешевим варіантом, якому по вартості немає аналогів.

А для вас утримування садочків за благодійні внески батьків – ВДАЛО чи НЕВДАЛО?

Фото: polshagid.com.ua

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте Новини Кам'янця-Подільського в Telegram.

Поділитися з друзями:

реклама

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: